DOMINOES: Billy Mitchell
Clyde Coast Ladies Domino League, results, Wednesday, January 31, Market League Cup Final: Market 8 Crown 6
Play Off in Windy Ha: Bobby’s 7 Potters 5
Cosy Plate Final: Windy 3 Windy B 9
Play Off in Crown: Cosy 2 Elms 10
Fixtures, Wednesday, February 7, Sloanes Jewellers League: Market v Windy, Elms v Bobby’s, Potters v Jacks, Windy B v Crown
Wednesday, February 14, Sloanes Jewellers League: Market v Bobby’s, Potters v Cosy, Elms v Jacks, Windy B v Windy
Sloanes Jewellers League
Windy B 14+40
Bobby’s 9+8
Potters 9-2
Cosy 7-4
Elms 6-2
Windy 5- 2
Market 4-10
Jacks 4-12
Crown 4-16
Linda’s Alterations Top Spot
P Burns (Windy B) 13 - Patricia Burns is 3 points clear of her nearest rival
Lothian’s Butchers MVP
Cosy (N Faddes) 8
Market (L Carney) 7
Potters (A Dunn ) 9
Elms (D Ayres) 8
Bobby’s (S Byrne) 10
Windy (S Jamieson) 9
Windy B (P Burns) 13
Crown (L Gillen) 9
Jack’s (F Reid) 8
The next League meeting will take place in Jack’s, on Wednesday, February 7, at 7pm.
Coaching sessions will take place in Jack’s at 7pm on Wednesdays, February 21 for intermediates and February 28 for beginners.
North Ayrshire Domino League
Results
Thursday, February 1, Lothian’s Butchers Premiership: Bobby’s B 8 Jack’s B 12, Cosy 11 Windy 9, Castlehill 6 Masonic 320 14, Windy B 8 Bobby’s 12 Sloanes Jewellers Championship
Jack’s 9 Potters 11, Keys 7 Labour Club 13, Victoria 8 Masonic 169 12
Fixtures
Thursday, February 8, Lothian’s Butchers Premiership: Bobby’s B v Windy Ha B, Jack’s B v Cosy, Windy v Castlehill, Masonic 320 v Bobby’s
Sloanes Jewellers Championship: Potters v Victoria, Labour Club v Jack’s, Masonic 169 v Pop
Thursday, February 15, Knockout Trophy Round 1 First Leg: Keys v Masonic 320, Pop v Potters, Bobby’s B v Victoria, Windy B v Jack’s B, Labour Club v Windy,
Jack’s v Masonic 169, Bobby’s v Bye, Cosy v Castlehill
Lothian’s Butchers Premiership
Bobby’s 18+32
Jack’s B 16+30
Windy B 12+8
Masonic 320 12 +8
Windy 9-8
Cosy 8-20
Bobby’s B 7-14
Castlehill 6-36
]Sloanes Jewellers Championship
Victoria 14+20
Potters 10+12
Jack’s 10+8
Masonic 169 10 +6
Labour Club 9-8
Pop 7-6
Keys 6-32
Championship points and chalks have been seasonally adjusted downwards to take cognizance of Albion fixtures
George Higgins Builders Premiership Top Spot
A Munn (Windy B) 24
R Kelly (Bobby’s) 22
The Carpet King Championship Top Spot
G McLaughlin (Potters) 21
B Mitchell (Victoria) 21
A Niven 169 20
C McBlain (Victoria) 20
W O’Rourke (Victoria) 20
J O’Hare (Pop) 19
P McIntyre (Keys) 19
A Clark (Potters) 19
The Clyde Coast Circuit Golden Domino
Top 16 qualify for the Play Offs
Ronnie Carney (North) 9
Heather Sinclair (Clyde) 8
Tina Alcroft (Clyde) 8
Doreen Ayres (Clyde) 7
Frances Reid (Clyde) 7
Ronnie McConnachie (North) 7
Kerry Clark (Clyde) 6
Toni Harrigan (Clyde) 6
Alistair Muir (North) 6
Sammy McNicol (North) 6
Archie Phillips (North) 6
Billy Mitchell (North) 5
Joe Cunningham (North) 5
Karen Hicks (Clyde) 5
Wattie Soutar (North) 5
Philip Conn (North) 5
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here