DOMINOES: Billy Mitchell

Clyde Coast Ladies Domino League, results, Wednesday, February, 28, 3 Towns Singles Qualifying: The four ladies who have qualified for the 3 Towns Singles Championships are as follows:

Alana McKinnie (Market); Denise Marshall (Bobby’s); Sadie Jacovelli (Windy) and Frances Reid (Jack’s)

Fixtures, Wednesday, March 7, Sloanes Jewellers League: Market v Cosy, Elms v Potters, Windy B v Jack’s, Crown v Bobby’s

Wednesday, March 14

Sloanes Jewellers League: Potters v Market, Cosy v Windy B, Jack’s v Crown, Windy v Bobby’s

Sloanes Jewellers League

Windy B15+28

Bobby’s 13+22

Windy 10+2

Cosy 10 Level

Potters 10- 6

Jacks 8-10

Market 7-10

Elms 7-12

Crown 6 -14

Linda’s Alterations Top Spot

P Burns (Windy B) 15

M Currie (Windy B)13

Lothian’s Butchers MVP

Cosy (N Faddes) 11

Market (L Carney) 9

Potters (A Dunn) 9

Elms (D Ayres) 10

Bobby’s (D Marshall) 12

Windy (S Jamieson) 12

Windy B (P Burns) 15

Crown (L Gillen) 11

Jack’s (2 share) 10


Beginners, Wednesday, March 14, 7pm in Jack’s

Intermediates, Wednesday, March 21, 7pm in Jack’s

North Ayrshire Domino League


Thursday, March 1, Lothian’s Butchers Premiership: Bobby’s 11 Windy 9, Windy B 4 Jack’s B 16, Cosy 15 Masonic 320 5, Castlehill 7 Bobby’s B 13

Sloanes Jewellers Championship: Pop 6 Potters 14, Victoria 9 Keys 11, Jack’s 10 Masonic 169 10


Thursday, March 8, Lothian’s Butchers Premiership: Bobby’s B v Cosy, Masonic 320 v Windy, Windy B v Castlehill, Jack’s B v Bobby’s

Sloanes Jewellers Championship: Labour Club v Pop, Keys v Jack’s, Masonic 169 v Potters

Thursday, March 15, Lothian’s Butchers Premiership: Bobby’s B v Masonic 320, Windy B v Cosy, Castlehill v Bobby’s, Jack’s B v Windy

Sloanes Jewellers Championship: Labour Club v Potters, Keys v Masonic 169, Victoria v Pop

Lothian’s Butchers Premiership

Bobby’s 20+32

Jack’s B 19+42

Masonic 320 14 Level

Windy B 13- 4

Cosy 11 -10

Bobby’s B 10-8

Windy 9-22

Castlehill 8-30

Sloanes Jewellers Championship

Victoria 16 +20

Potters 12 +18

Jack’s 12+8

Masonic 169 11 +4

Labour Club 10-8

Pop 9-12

Keys 8-30

George Higgins Builders Premiership Top Spot

A Munn (Windy B) 25

R Kelly (Bobby’s) 23

J Devlin (Windy B) 23

B Goudie (Windy B) 23

The Carpet King Championship Top Spot

G McLaughlin (Potters) 23

B Mitchell (Victoria) 23

A Niven (169) 22

J O’Hare (Pop) 22

W O’Rourke (Victoria) 22

A Clark (Potters) 21

B Maxwell (Victoria) 21

C McBlain Snr Victoria 21

Extraordinary General Meeting (EGM)

An Extraordinary General Meeting (EGM) has been called for Thursday, March 8 in Masonic 320 at 7pm.

The Clyde Coast Circuit Golden Domino

Top 16 qualify for the Play Offs

Ronnie Carney (North) 9

Heather Sinclair (Clyde) 8

Tina Alcroft (Clyde) 8

Doreen Ayres (Clyde) 7

Frances Reid (Clyde) 7

Ronnie McConnachie (North) 7

Kerry Clark (Clyde) 6

Toni Harrigan (Clyde) 6

Alistair Muir (North) 6

Sammy McNicol (North) 6

Archie Phillips (North) 6

Billy Mitchell (North) 5

Joe Cunningham (North) 5

Karen Hicks (Clyde) 5

Wattie Soutar (North) 5

Philip Conn (North) 5

The Ayrshire’s Circuit heads to Kilwinning next on Sunday, March 25 for the Ayrshire Championships in the Alton.

The recent freeze dubbed “The Beast from the East” caused disruption to the fixtures calendar resulting in the postponement of the much anticipated second annual Glasgow / Ayrshire Championships, due to be played on Sunday as the central belt proved inaccessible. Defending Champions Ayrshire, unveiling their new GPE corporate partner colours will have to wait until Sunday, May 20 for the opportunity to retain the title they captured in Saltcoats last year.